Hafif Çelik Konstrüksiyon

Hafif Çelik Çatı

Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen inşaat sektörü, günümüzde pek çok yeni teknik bulundurur. Bunlardan bir tanesi de çelik yapılardır. Dünyada yaygın olarak uzun zamandır kullanılan bu sistemler, ülkemizde hâlâ yeni olan bir inşaat tekniğidir.

Çelik konstrüksiyonlar, inşaat sektöründe oldukça geniş bir husus olup, kullanım yeri ve çelik çeşidi bakımından farklı maddelerde incelenir. Sağlamlığı nedeniyle tercih edilen bu yöntem, içerisinde farklı tekniklere sahiptir. Bunlardan biri de hafif çelik çatı sistemlerdir.

Hafif Çelik Nedir?

Çelik üretimi, Eskiçağ’dan itibaren görülür. Ancak bu üretimin geliştirilmesi, ilerlemesi ve aktif kullanıma başlaması günümüzde olmuştur.

Hafif çelik, çeliğin soğuk bir mekânda işleme sokulmasıyla elde edilir. Önce Almanya’da kullanılan bu yöntem, öncelikle çatılar üzerinde tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak avantajlarının görülmesiyle beraber, farklı kullanım yerleri de bulmuştur.

 1. Depolama Alanları
 2. Ahırlar
 3. Organize Sanayi Bölgeleri
 4. Fabrikalar
 5. Belediye Kullanımı
 6. Evler

Ancak hafif çelik kullanımı, bununla kısıtlı olmayıp, müşterilerin arzusu dâhilinde, bina yapısı ve konumuna da bağlı olarak her yerde tercih edilebilir.

Hafif Çelik Çatı Avantajları Nedir?

Çelik üretimi, hafif ve ağır olmak üzere ayrılır. Bunların özellikleri tamamen aynı olup, sağlamlık bakımından hafif çeliğin, ağır çeliğe göre dezavantajı yoktur.

Hafif çelik avantajları nedir? Bu sistemin en büyük avantajı, maddi açıdan uygun olmasıdır. Daha düşük meblağlar ile tamamlanan bu teknik, kolay ve pratik bir kuruluma sahiptir. Bu malzemeler daha hafif yapıda olduğu için, ağır çelikte olduğu gibi makinelerle inşaat sahasına taşıyarak, yine onların yardımıyla kurulum yapmak gibi zorunluluklar bulunmaz.

Bu etmen, inşaatın düşük maliyetle, kaliteden ödün vermeden yapılmasını sağlar.

Hafif Çelik Nerelerde Kullanılır?

Hafif çelik kullanımı, evlerde vatandaşların isteğine göre şekillenir. Burada tek etmen, evin konumunun ve toprak yapısının, hafif çeliğe uygunluğudur. İmalatın kullanım şekilleri şöyledir.

 1. Hangarlar
 2. Atölyeler
 3. Çelik konstrüksiyonla yapılan inşaatlar
 4. Uçak hangarları
 5. Spor Tesisleri
 6. Fabrikalar

Hafif çelik son teknolojiyle üretildiği için, sağlamlık ve kalite bakımından ağır çelikten farkı bulunmaz.