Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon

Dinamik bir yapıya sahip olan inşaat sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle beraber pek çok yapı tekniği bulundurur. Bunlardan biri çelik konstrüksiyondur.

Deprem gibi doğal afetler, insanlık tarihi boyunca görülür. Bunlardan korunmak için, tarihin her döneminde farklı önlemler alınmıştır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan çelik konstrüksiyon, bu manada en iyi korumayı sağlar.

Dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan bu yapılar, betonarme yapılara göre daha sağlam olduğu nedeniyle tercih edilir. Ülkemize geç giriş yapmış olan bu malzeme, yaygın bir şekilde kullanım görmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Avantajları Nedir?

Çelik konstrüksiyon, şu gibi avantajları sağlar.

 1. Ekonomik olarak uygundur.
 2. Enerjiden ve maddiyattan tasarruf yapmanızı sağlar.
 3. Gürültü kirliliğine karşı sizi korur.
 4. Depreme karşı dayanıklıdır.
 5. Topraklama yapıldığı için, yıldırımlara karşı güvenlidir.
 6. Eğer depremden ya da farklı bir etmenden dolayı zarar görmüşse, gerekli bakım ve onarım işlemleri daha kısa sürer ve maliyeti düşük olur.

Çelik konstrüksiyon ile yapılan binalar esnek yapıya sahiptir. Bu nedenle depreme karşı dayanıklı olup, dünyada pek çok deprem bölgesinde tercih sebebidir. Ayrıca kolayca monte edilebildiği için, kısa sürede tamamlanır.

Betonarme binalarda ses ve ısı yalıtımı tek başına sağlanmadığı için, sıklıkla ek önlemlerin alınması gerekir. Ancak çelik konstrüksiyon ses ve ısı yalıtımında iyi olduğu için, enerjiden tasarruf sağlar ve gürültü kirliliğini engeller.

Çelik Konstrüksiyon Nasıl Monte Edilir?

Çelik konstrüksiyon, günümüzde şu gibi yerlerde sağladığı güvenlik koşulları nedeniyle tercih edilir.

 1. Evler
 2. Okullar
 3. Hastaneler
 4. Firmalar
 5. Fabrikalar

Binalarda kullanılırken çelik kolonlar, taşıyıcı sistemler ve çelik taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu malzemelerin üretimi esnasında bağlantı elemanları imalatı da yapılır.

Bu elemanlar, çelik konstrüksiyon montajını daha kolay hale getiren unsurlardır. Ancak çelik ve elemanların üretimi yapılmadan, bir proje çizilerek, buna göre planlar yapılır. Her şey hazır olduğunda üretime geçilir ve projeye uygun şekilde imalat gerçekleştirilir.

Tüm üretim aşamaları başarıyla bitirildikten sonra, hazır çelik konstrüksiyon inşaat alınana götürülür ve montajı yapılır.