Çelik Konstrüksiyon İmalat Ve Montajı

 

Çelik Konstrüksiyon İmalat Ve Montajı Nasıl Yapılır?
Sorusu akıllara oldukça sık gelmekte olan bir sorudur. Çelik konstrüksiyon yapım aşamasında sağlam ve aynı zamanda çok yönlü bir netice almak ve sanayi içerisindeki talepleri karşılamak maksadıyla oldukça fazla işlem aşamasından geçmektedir. İşlem aşamasında kullanılmakta olan çelik paslanmaz özellikte olan çeliktir.

 

Yapılması gereken ilk işlem müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda ciddi bir analiz yapılması işlemidir. Uygulanması mümkün olan verilerin bir araya gelmesi ile birlikte üretime geçilmektedir. İstekleri ciddi bir şekilde takip edilmekte ve mümkün olan şartlar ve olmayan koşullar değerlendirilmektedir.

Pratik çelik montaj sırası; İmalat aşamasında kolay bir şekilde monte edilme sürecini kapsayan basamaktır.
Çelik konstrüksiyon montajının doğallığı; Doğal yöntemler ve pratiklikle montajın tamamlanması basamağı
Mantıksal maliyet dizileri; Yapılan anlaşmaya uygun maliyet hesaplaması aşamaları seri bir şekilde yapılmaktadır.
Güvenlik; Daha önceden imal elmiş parçalar ile daha güvenli bir şekilde imalat tamamlanır. Sonradan imalatın yapılması gibi durumlar anlık sorunları beraberinde getirmektedir.
Kurulum aşaması; Kurulum genel olarak vinç yardımı ile yapılmaktadır. Önceden hazırlanmış olan büyük parça direk olarak yapım bölgesine getirilir. Diğer monte edilecek olan ufak parçalar ise cıvata yardımı ile tamamlanmaktadır. Böylece olması gerekenden çok daha kısa bir süre içerisinde işlem tamamlanır. Vinçler ve mobil yükselme araçlarının kullanımı bu süreçte esastır. İmalat daha önceden istenilen şartlara göre hazırlanmakta ve işlem tamamlanmaktadır.
Çelik bileşenleri de bu aşamada merak edilmektedir. En sık kullanılmakta olan çelik bileşenleri;
• Kirişler, kolonlar ve köşebentler şeklindeki bileşenler
• Döşemeler şeklindeki bileşenler
• Kafes şeklindeki bileşenler
• Çatı ve taban döşeme şeklindeki bileşenler
• Kompozit kirişler şeklindeki bileşenler
• Kastell kirişler şeklindeki bileşenler
• Haddelenmiş çelik şekiller şeklindeki bileşenler

Çatı kaplamaları iki şekilde yapılabilmektedir.
Bunlar; • Dikili dikiş çatı şeklinde olan kaplamalar • İzoleli metal paneller şeklinde olan kaplamalar olarak bilinmekte olan kaplama şekilleri kullanılmaktadır. Yapının durumuna veya müşterinin talebine göre tercih yapılabilir.